Prechod na navigáciu block menu Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu Hlavné menu 3 Prechod na navigáciu Hlavné menu 4 Prechod na navigáciu Hlavné menu 5 Prechod na navigáciu Hlavné menu 6 Prechod na navigáciu Hlavné menu 7 Prechod na navigáciu vodorovná
Banská Bystrica

Tlačové správy Mesta Banská Bystrica

TLAČOVÉ SPRÁVY


 

 

V meste športu fandíme na štadióne i mimo neho

Banská Bystrica, 10. apríl 2019
Mesto pod Urpínom v týchto dňoch žije hokejom. Malí i veľkí obyvatelia fandia našim Baranom, ktorí pre Banskú Bystricu vybojovali zlato už dvakrát po sebe. Práve prebiehajú finálové zápasy s Nitrou a banskobystrickí hráči sa pokúsia o hetrik. Podporovať ich budú ľudia na štadióne, ale aj priamo na námestí.

 

Do tretice všetko dobré – HC’05 do toho!

Dnes Barani odohrajú druhý finálový zápas na Zimnom štadióne v Banskej Bystrici. Počas víkendu si však naši hráči zmerajú sily so svojím súperom v Nitre. Pozývame preto všetkých obyvateľov i návštevníkov mesta, aby prišli v sobotu, 13. apríla 2019 o 18:00 hod. na Námestie SNP, kde môžu sledovať priame prenosy sprevádzané príjemnou atmosférou, ktorú sami vytvoria.

Veľkoplošná obrazovka bude na námestí umiestnená aj počas ďalších zápasov, ktoré hokejisti odohrajú v Nitre, prípadne aj v Banskej Bystrici. V nedeľu, 14. apríla 2019 sa na Vás tešíme od 19:00 hod. a ďalšie priame prenosy budú aktualizované podľa priebehu výsledkov jednotlivých zápasov. Stánky s občerstvení, ktoré sú súčasťou veľkonočných trhov budú otvorené do 19:00 hod. Dostupná bude aj ponuka na terasách okolitých prevádzok.

Fandíme aj Slovensku

Mesto Banská Bystrica participuje aj na projekte Slovenského zväzu ľadového hokeja. Podporovať budeme aj slovenských hráčov. V čase od 10. do 26. mája 2019 sa uskutočnia Majstrovstvá sveta IIHF v ľadovom hokeji, a preto v meste pod Urpínom vyrastie fanzóna. Centrom všetkých hokejových fanúšikov sa stane Námestie Slobody, na ktorom nebude chýbať veľkoplošná obrazovka s prenosmi hokejových zápasov či pódium s hudobnými vystúpeniami a sprievodným programom. Súčasťou bude zóna pre deti aj dospelých, oficiálny fanshop Majstrovstiev sveta, a tiež stánky s občerstvením. Fanzóna v Banskej Bystrici otvorí svoje brány každý hrací deň, vždy hodinu pred zápasom a zatvorí sa hodinu po poslednom zápase. Priaznivci hokeja sa v nej budú môcť zabaviť, kým bude hrať slovenská hokejová reprezentácia.

 

Mgr. Dominika Mojžišová
hovorkyňa primátora

 


 

Podpora opatrovateľskej služby v meste Banská Bystrica

Banská Bystrica, 4. apríl 2019
Implementačná agentúra Ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny Slovenskej republiky realizuje dopytovo-orientovaný projekt Podpora opatrovateľskej služby, do ktorého sa zapojilo aj mesto Banská Bystrica. Realizuje sa vďaka podpore z Európskeho sociálneho fondu a Európskeho fondu regionálneho rozvoja v rámci Operačného programu Ľudské zdroje. Našu samosprávu nebude stáť nič, nakoľko finančná spoluúčasť Európskej únie a štátneho rozpočtu tvorí sto percent.

Cieľom projektu je podporiť rozvoj opatrovateľskej služby, aby sa predišlo umiestňovaniu klientov do pobytových zariadení. Realizácia umožní poskytovanie opatrovateľskej služby väčšiemu počtu osôb, ktoré sú odkázané na pomoc inej osoby v prirodzenom domácom prostredí. Taktiež sa zvýši dostupnosť opatrovateľskej služby pre občanov s ťažkým zdravotným postihnutím či s nepriaznivým zdravotným stavom, ale aj pre seniorov, a podporí ich zotrvanie v prirodzenom prostredí v rodine a komunite.

Projekt pomáha vytvoriť vhodné prostredie pre zachovanie, obnovu alebo rozvoj schopností fyzických osôb a ich rodín viesť samostatný život. Podporuje tiež poskytovanie opatrovateľskej služby v lokalitách, v ktorých v súčasnosti absentuje z dôvodu nedostatku zdrojov. Pozitívom je aj podpora zamestnanosti v regióne, nakoľko sa vytvoria nové, prípadne udržia staré pracovné miesta.

Mesto Banská Bystrica požiadalo o nenávratný finančný príspevok vo výške 296 400 eur. Použitý bude na platy opatrovateliek, ktoré samospráva zamestnáva.

„Aj napriek tomu, že takéto projekty podporujú rozvoj opatrovateľskej služby a pomáhajú predchádzať tomu, aby starší či nevládni ľudia museli byť umiestňovaní do zariadení mimo svojho domova, mesto zaznamenáva problémy spojené s nedostatkom pracovnej sily,“ hovorí Ivana Kružliaková, vedúca Odboru sociálnych vecí.  

Tak ako ostatné mestá, aj Banská Bystrica bojuje s personálnymi otázkami. Vzhľadom na nízky počet opatrovateliek prijme samospráva do pracovného pomeru uchádzača/uchádzačku, ktorý/á spĺňa kvalifikačné predpoklady v zmysle zákona č. 448/ 2008 Z.z. o sociálnych službách. Viac informácií v prípade záujmu nájdete na webovej stránke mesta www.banskabystrica.sk v sekcii Zamestnanie v samospráve.

 

 

Mgr. Dominika Mojžišová

 

hovorkyňa primátora

 


 

Na veľkonočnú nôtu

Banská Bystrica, 3. apríl 2019
Jarné obdobie sa v Banskej Bystrici spája s príležitostnými Veľkonočnými trhmi. Tento rok bude Námestie SNP žiť sviatočnou atmosférou už od stredy, 10. apríla 2019. Banskobystričania sa opäť môžu tešiť na širokú ponuku tradičných výrobkov s veľkonočnou tematikou, ale aj na dobré jedlo a nápoje. Námestie už zdobí symbolická sviatočná breza, pri ktorej sa uskutočnia rôzne tanečné či hudobné vystúpenia. Pre obyvateľov i návštevníkov je pripravený pestrý program až do 17. apríla 2019.

Chýbať nebudú ani stánky s remeselníckymi výrobkami, ktoré budú otvorené každý deň od 9:00 do 19:00 hod. Nájdete v nich ľudovo-umelecké predmety z rôznych materiálov, farebné kraslice, maľované vajíčka, pletené korbáče či prútené výrobky. Súčasťou trhov budú aj  zdobené medovníky, pekárenské a cukrárenské dobroty, med, medovina, výrobky z včelieho vosku a iné.

K Veľkonočnému námestiu v Banskej Bystrici neodmysliteľne patrí dobré jedlo. Stánky s veľkonočnými pochutinami budú otvorené denne od 9:00 do 19:00 hod. a ponúknu plnené langoše, chutné trdelníky i chlebové posúchy.

„Pred sviatkami jari je na našom námestí vždy cítiť život. Pri folklórnych vystúpeniach vládne dobrá atmosféra, spev teší okoloidúcich a deti so svojimi rodičmi či starými rodičmi vyrábajú korbáče a maľujú vajíčka v tvorivých dielňach. Verím, že aj tento rok sa potešia malí i veľkí obyvatelia a návštevníci. Všetkých Vás srdečne pozývam na Veľkonočné námestie v Banskej Bystrici,“ hovorí primátor mesta Ján Nosko.

V stredu, 10. apríla o 16:00 hod. odštartuje program Ľudová hudba Jána Maka a Ženská spevácka skupina Trnki. Nasledujúci deň vystúpia žiaci zo ZŠ Pieninská a ZŠ Radvanská, ale aj Detský folklórny súbor Radvanček. S programom Morena, Morena... sa 12. apríla predstaví Detský folklórny súbor Radosť. V sobotu, 13. apríla sa na námestí uskutočnia tvorivé dielne, kde si môžete vyrobiť korbáč alebo píšťaľku. Popri práci bude záujemcov sprevádzať Ľudová hudba pod vedením Matúša Fiľa.  O deň neskôr sa zameriame na zdobenie kraslíc či zajačikov a maľovať sa bude aj na tvár.  O 15:00 hod sa predstavia herci Divadla z domčeka, ktorí zahrajú tradičný príbeh o láske, statočnosti a hrdinských rytieroch – Princ Bajaja. V pondelok, 15. apríla nám zahrá Ľudová hudba pri Základnej umeleckej škole J. Cikkera. O deň neskôr sa môžete tešiť na vystúpenie Konzervatória J. L. Bellu a sériu podujatí ukončí program Detského folklórneho súboru Dupkáčik pri ZŠ Spojovej a Ženská spevácka skupina Hojana.

Zmena programu je vyhradená, a preto sledujte webovú stránku mesta www.banskabystrica.sk.

 

Mgr. Dominika Mojžišová
hovorkyňa primátora

 


 

V Banskej Bystrici bude bezpečnejšie – rozšírili sme kamerový systém

Banská Bystrica, 28. marec 2019
Naša samospráva podala žiadosť o dotáciu na rok 2018 na projekt s názvom Zvýšenie prevencie kriminality v problémových lokalitách v Banskej Bystrici. Reagovala tak na výzvu Rady vlády SR pre prevenciu kriminality, v ktorej sme boli úspešní. Mesto  vďaka nej získalo 36 000 eur na realizáciu s podmienkou spolufinancovania minimálne 20 percent výdavkov z konečného rozpočtu projektu. Celková suma po verejnom obstarávaní je 47 958 eur.

Cieľom projektu je vytvorenie podmienok pre zníženie kriminality a inej protispoločenskej činnosti za účelom jej predchádzania, potláčania a zamedzovania.

„Vo vytypovaných lokalitách mesto nemalo žiadne kamery. Vďaka projektu sme však mohli rozšíriť kamerový systém aj do oblastí, v ktorých je potrebné zabezpečiť ochranu majetku, zdravia či životného prostredia,“ hovorí primátor mesta Ján Nosko.

Nainštalovaných bolo spolu sedem kamier. Jedna, a zároveň prvá, kamera pribudla na Povstaleckej ulici, ktorá je hlavnou tepnou mestskej časti Podlavice. Táto oblasť je z dlhodobého hľadiska problémová, nakoľko tu žijú aj neprispôsobiví občania.

Kamera pribudla aj na Rudohorskej ulici na objekte Polikliniky, kde významným spôsobom dopĺňa monitorovanie kamery, ktorá je umiestnená na Starohorskej ulici od roku 2009. Z tejto pozície bude možné efektívne pozorovať dianie v problémovej lokalite reštauračných zariadení.  Zlepší sa tým aj ochrana majetku obyvateľov na novovybudovanom parkovisku, pričom tu k rôznym porušeniam VZN, priestupkom ako aj k iným protispoločenským deliktom.

Ďalšou lokalitou je Spojová ulica – priestor v oblasti tzv. Papuče, ktorý je z dlhodobého hľadiska centrom koncentrácie drogovo závislých či obyvateľov bez domova. Kamera pribudla aj v jednej z hlavných prístupových lokalít do centra mesta – v Kapitulskej ulici. Tri nové kamery sú umiestnené aj na Fončorde, konkrétne na Švermovej ulici, ktorá je významnou dopravnou tepnou od kruhového objazdu pred obľúbeným banskobystrickým nákupným centrom, kde vzniká mnoho dopravných kolízií.

Samospráva zároveň rozšírila aj kamerový systém na Mestskej polícii v Banskej Bystrici.  K on-line záberom všetkých inštalovaných kamier na území mesta, ako aj k 14-dňovému obrazovému záznamu bude mať po novom online prístup aj operačné stredisko Krajského riaditeľstva policajného zboru Banská Bystrica, čo urýchli ich prácu.

Všetky kamery budú zaradené do majetku mesta – Mestskej polície Banská Bystrica.

 

Mgr. Dominika Mojžišová
hovorkyňa primátora

 

 


 

Spolu za krajšie a čistejšie mesto

Banská Bystrica, 12. marec 2019
Prvé teplejšie dni sa v našom meste vždy spájajú s celomestským jarným upratovaním. Ruku k dielu pravidelne pridávajú aj samotní Banskobystričania, ktorí sa s obľubou zapájajú do akcie Za krajšie mesto a skrášľujú okolie svojich domovov. Tento rok štartujeme už pred veľkonočnými sviatkami.

Účelom akcie Za krajšie mesto je vyčistenie verejných priestranstiev, najmä medziblokovej zelene na sídliskách, od rôznych komunálnych a rastlinných odpadov zhrabovaním a zabezpečenie sezónneho zberu biologicky rozložiteľného komunálneho odpadu zo záhrad.

Do skrášľovania okolia sa každoročne zapájajú obyvatelia, ale aj zamestnanci a vedenie mesta. Počas minulých rokov sme s čistením pomáhali v rôznych mestských častiach. Zbierali sme odpadky pri Urpíne v centre, spolu s deťmi zo školského klubu sme upratali lokalitu Pod Rybou na Uhlisku, žiaci a zástupcovia Akadémie umení nám pomohli vyčistiť park pri kaštieli Radvanských v Radvani a malí školáci s nami upratovali Jelšový hájik v Sásovej.

„Tento rok sme prostredníctvom sociálnych sietí oslovili obyvateľov Fončordy, aby nám dali svoje tipy na pomoc v tejto lokalite. Všetky ich návrhy sme preverili a vybrali sme si horičku, ktorá je v blízkosti bytoviek, ale aj pri materskej a základnej škole.  Som rád, že ľudí v našom meste čistota ich okolia zaujíma. Verím, že aj tento rok sa zapojí čo najviac Banskobystričanov všetkých vekových kategórií a chýbať nebudú ani inštitúcie,” hovorí primátor mesta Ján Nosko.

Horičku medzi materskou školou Tulská a „Bonetou“ budeme čistiť v úvode prvej etapy akcie Za krajšie mesto. Všetkých, ktorí chcú pomôcť čakáme v piatok, 22. marca 2019 o 14:00 hod. priamo na mieste. Okrem úpravy okolia a zbierania odpadkov sa v spolupráci s organizáciou ZAaRES zameriame aj na opilovanie drevín.  Zabezpečíme tiež osadenie nových smetných košov a obnovíme lavičky.

Organizačné zabezpečenie akcie Za krajšie mesto má na starosti Oddelenie odpadového hospodárstva a údržby verejných priestranstiev Mestského úradu v Banskej Bystrici (tel. č. 048/433 0454). Pri realizácii sa počíta s aktívnym zapojením obyvateľov, základných či stredných škôl, mimovládnych neziskových organizácií a občianskych iniciatív. K čisteniu verejných priestranstiev (Mestský park, Jelšový hájik, Park pod Pamätníkom SNP, Urpín, atď.) prizve mesto aj environmentálne zamerané miestne dobrovoľnícke organizácie. Dočistenie týchto lokalít zabezpečí správca verejnej zelene ZAaRES Banská Bystrica a aktivační pracovnící.

 

I. ETAPA: 22.  – 23. marec 2019    

Sásová, Rudlová, Kostiviarska, Nový svet, Jakub, Uľanka

Zapožičanie pracovného náradia: Stredisko Východ, Pod Hôrkou 20, tel. č. 0903 566 643

 

II. ETAPA: 29. – 30. marec 2019

Fončorda, Podlavice, Skubín, Suchý vrch

Zapožičanie pracovného náradia: Stredisko Západ, Malachovská cesta 34, tel.č. 0903 566 642

 

III. ETAPA: 5. – 6. apríl 2019        

Centrum, Uhlisko, Majer, Graniar, Belveder

Zapožičanie pracovného náradia: Stredisko Centrum, Horná 24/A, tel.č. 0903 566 641

 

IV. ETAPA: 12. – 13. apríl 2019     

Radvaň, Iliaš,  Kremnička, Rakytovce, Šalková, Senica, Pršianska terasa

Zapožičanie pracovného náradia: Stredisko Západ, Malachovská cesta 34, tel.č. 0903 566 642

 

V uvedených termínoch mesto zabezpečí pristavenie veľkoobjemových kontajnerov do jednotlivých lokalít. Viac informácií o pristavení kontajnerov obyvatelia nájdu na stránke mesta www.banskabystrica.sk v sekcii Životné prostredie a odpady a na informačných plagátoch na bytových domoch.

V prípade potreby vývozu, premiestnenia veľkoobjemových kontajnerov, poskytnutia vriec na odpad a pod. počas akcie, môžete každý deň od pondelka do soboty kontaktovať Oddelenie odpadového hospodárstva a ÚVP na tel. č. 0905 940 847.

Upozornenie

Za nepriaznivých podmienok (dážď, podmočený terén, silný vietor, sneženie, a pod.)  bude stanovený náhradný termín, o čom budeme obyvateľov informovať na stránke mesta www.banskabystrica.sk. Termíny etáp si môžu Banskobystričania potvrdiť na: 048/433 0454, 0905 940 875, separovanyzber@banskabystrica.sk. Žiadame obyvateľov mesta, aby počas akcie nevykonávali rezy a výruby kríkov, stromov a zamerali sa len na vyhrabávanie trávnikov od lístia, suchej trávy a komunálneho odpadu, čistenie chodníkov a pod. Právo hospodárenia s vegetáciou rastúcou na verejných plochách vo vlastníctve alebo správe mesta Banská Bystrica má výlučne mestom poverená odborná organizácia Záhradnícke a rekreačné služby - ZAaRES.

Neodborný zásah do zelene môže spôsobiť pre vlastníka ekonomickú, ale aj ekologickú ujmu a je v rozpore so zákonom č. 543/2002 Z. z. o ochrane prírody a krajiny a s platným Všeobecne záväzným nariadením mesta Banská Bystrica č. 8/2008 o tvorbe, údržbe a ochrane zelene. Nepovolený výrub stromov a ich poškodzovanie je priestupkom, za ktorý môže byť uložená finančná sankcia.

 

Mgr. Dominika Mojžišová
hovorkyňa primátora

 


 

Mesto má zámer obnoviť pamätník v Kremničke

Banská Bystrica, 5. marec 2019
Po obnove vojnových hrobov v Majeri chce samospráva venovať zvýšenú pozornosť aj ďalším pietnym miestam. Pri príležitosti 75. výročia Slovenského národného povstania sa zameriame na
Pamätník obetiam fašizmu v Kremničke. Táto stavba s architektúrou európskeho významu sa v roku 1963 stala národnou kultúrnou pamiatkou a už roky ľuďom pripomína krutú minulosť počtom obetí i charakterom popráv.

Pamätník obetiam fašizmu v Kremničke je umeleckým dielom architekta Dušana Samuela Jurkoviča a patrí k významným pietnym miestam. Jeho súčasný stav si vyžaduje dôslednú opravu a areál celkovú údržbu. Potrebné je tiež vytvoriť ochranné pásmo, regulovať prerastené dreviny  a prístupový chodník vysadiť nízkou zeleňou. V súlade so zákonom o vojnových hroboch preto mesto požiadalo Ministerstvo vnútra Slovenskej republiky o poskytnutie finančného príspevku na jeho obnovu. Mesto chce zachovať význam tohto diela s medzinárodným charakterom, a preto dalo vypracovať Zámer obnovy pamiatky.

„Pri obnove chceme dodržať pôvodný zámer architekta Dušana Jurkoviča. Revitalizovať by sa mal samotný objekt, ale aj jeho okolie,“ hovorí druhý zástupca primátora Milan Lichý.

Cieľom rekonštrukcie je predísť poškodeniu pamätníka, a preto bude celkový zámer zrealizovaný v niekoľkých etapách. Prvú etapu obnovy plánuje mesto odštartovať už v najbližších mesiacoch. V rámci nej by mala byť odstránená neplánovaná, nestabilná  a náletová zeleň. Ide o výrub približne 14 tují v areáli. Mesto tiež chce, aby okolie pamätníka prešlo revitalizáciou, a následne plánuje vysadiť novú zeleň podľa pôvodného projektu. Vďaka tomu bude obnovená prvotná kompozícia a vizuálne vnímanie tohto významného architektonicko-výtvarného diela. V ďalších etapách plánuje samospráva obnoviť aleju a aktualizovať informačnú tabuľu o mená obetí.

Rekonštrukcia bude realizovaná v súlade s usmernením a rozhodnutím Krajského pamiatkového úradu v Banskej Bystrici. Na riešení tejto problematiky však mesto spolupracuje aj s odbornými inštitúciami, s Fakultou záhradníctva a krajinného inžinierstva SPU v Nitre – Katedrou záhradnej a krajinnej architektúry, Okresným úradom v Banskej Bystrici, Oddelením ochrany prírody a vybraných zložiek ŽP a Organizačným odborom, Záhradníckymi a rekreačnými službami mesta Banská Bystrica, spracovateľmi Zámeru obnovy pamätníka obetiam fašizmu, Slovenským zväzom protifašistických bojovníkov či s historičkou umenia Klárou Kubičkovou. 

-

V publikácii Kremnička Miesto života a pamäti v kapitole Pamätník obetiam fašizmu sa historička umenia Klára Kubičková vyjadruje nasledovne: Pyramidálny tvar kamenného trojuholníka je proporčne neobvykle prevýšený – ako ihla vpichnutá do oblohy. Jeho čelnú stranu ovláda trojica prekrytých krížov. V rámci ohrady nemala byť žiadna vysoká zeleň, iba fialový pamätník na zelenej horizontále trávnika a biele riečne kamene v obdĺžnikoch nad hrobmi. Na návrhu sú nakreslené dve smútočné vŕby, vysadené za ohradou. Dnešná zeleň je náhodná a svojou výškou a hmotou skresľuje a zakrýva monumentalitu pamätníka. Dokazuje to aj fotografia pôvodného stavu z roku 1954. Pamätník by sa mal priblížiť znovu k tomu pomeru diela a okolitej zelene, ako to určil autor. Je to jeden z najvýraznejších prvkov jeho pôsobenia.

 

Mgr. Dominika Mojžišová
hovorkyňa primátora

 


 

Do kroniky mesta pribudli ďalšie významné mená

Banská Bystrica, 28. február 2019
Koniec februára sa v Banskej Bystrici opäť niesol v slávnostnom duchu. V Cikkerovej sieni radnice si prevzalo ocenenia Čestné občianstvo, Cena mesta a Cena primátora za rok 2018 desať laureátov, ktorí doplnili mozaiku osobností Banskej Bystrice. Každý z nich svoj život zasvätili mestu pod Urpínom, a preto im patrí náš obdiv a uznanie. Ich mená budú navždy zapísané na stránkach pamätnej knihy mesta tak, ako ich činy zostanú vyryté v našej histórii.

Ani tento rok nechýbala výnimočná atmosféra, ktorá umocnila jedinečný význam tohto oceňovania. Podujatím prítomných sprevádzal moderátor Martin Staňo a o kultúrny program sa postarala vokálna skupina Elegance či  hudobníci Andrej Baran a Adam Marec. Každý laureát bol ocenený originálnym grafickým listom. Špeciálne pre túto príležitosť ich navrhol akademický maliar Igor Benca a na vytvorení layoutu sa autorsky podieľal Patrik Ševčík. Ústredným motívom grafiky je erb s anjelom, ktorý drží ochranné krídla nad mestom, jeho obyvateľmi a návštevníkmi. Grafika symbolizuje aj bohatú banskú históriu, ťažbu medi a prácu v hámroch.

„Som rád, že po roku môžem opäť odovzdať ocenenia výnimočným ľuďom. Ste tí, ktorým nestačí pozlátka na povrchu. Viete, že ak chcete dosiahnuť skutočnú hodnotu, musíte ísť hlbšie, neraz, až na dno svojich síl. Aj tento rok sú medzi laureátmi aj tí, ktorí si ocenenie už nemôžu prevziať osobne. Verím však, že ozvena vďačnosti od nás k nim dorazí až tam hore, do večnosti,“ hovorí primátor Ján Nosko.

Cenu Čestné občianstvo získal za celoživotné postoje, odvahu a službu pravde, slobode a humanite František Paňák, in memoriam. Bol to právnik, literát, prekladateľ, jezuita, kňaz i politický väzeň. Jeho túžbou bolo urobiť zo Slovenska niečo väčšie. Za najlepšiu cestu k naplneniu tejto misie považoval posilňovanie duchovného života a postavenie sa do prvých línií na obranu kresťanstva.

Za dlhoročné pôsobenie na komunálnej úrovni v prospech mesta a jeho obyvateľov získal Cenu mesta dlhoročný poslanec Pavol Bielik. Vo verejnej funkcii bol tridsať rokov. Počas nich sa pričinil o rozvoj mesta, bol člen mestskej rady, predseda komisií mestského zastupiteľstva či predseda výboru mestskej časti volebného obvodu. Za odvahu pri šírení pravdivých informácií počas pohnutých augustových udalostí v roku 1968 si Cenu mesta odniesol aj kolektív zamestnancov, ktorí v auguste 1968 pôsobili v banskobystrickom štúdiu Československého rozhlasu. Počas pohnutých augustových udalostí v štúdiu pôsobili: riaditeľ štúdia Ondrej Bartoš, šéfredaktor Viliam Mráz, redaktorky Ota Plávková a Soňa Mlčochová, redaktori Ján Baláž, Imrich Čierny, Milan Jurčo, Fedor Mikovič, Zdeno Oravec, Štefan Turňa, hlásateľky Lýdia Faksová, Hana Kútiková, Milina Vlnová, režisér Osvald Záhradník, vedúci hudobnej redakcie Vojtech Tátoš, vedúci techniky Štefan Ivančík, zástupca vedúceho techniky Karol Demuth, majstri zvuku Milan Janák a Vladimír Lehoťan, technici Jaroslav Faksa  a Dobroslav Chrobák, korešpondentka Júlia Drahošová, vodiči Miroslav Mičev a Viliam Snopko, riaditeľ vysielača SNP Banská Bystrica Ján Like. K oceneným v tejto kategórii  patrí aj Daniel Kováč, in memoriam. Cenu mesta získal za odbojovú činnosť a prejavenú odvahu pri záchrane ľudských životov a majetku počas druhej svetovej vojny. Hoci jeho služba nebola docenená počas života, po smrti mu bola udelená medaila Daniela Krmana, ktorú dostávajú ľudia trpiaci pre vernosť Ježišovi Kristovi.

Cenu primátora si tento rok odniesli šiesti laureáti. Za výrazný prínos v oblasti odborného vzdelávania a popularizáciu včelárstva na Slovensku i v zahraničí to bol riaditeľ Strednej odbornej školy Pod Bánošom Pavel Fiľo. Vďaka nemu sa pozdvihlo vedomie a produktivita slovenského včelárstva a zameriava sa aj na budovanie školstva v našom meste. Za celoživotné pôsobenie a propagáciu mesta v oblasti kultúry doma i v zahraničí primátor ocenil aj riaditeľa Štátnej opery Rudolfa Hromadu. Okrem iného sa zaslúžil aj o významné umelecké dobudovanie a stabilizovanie Štátnej opery ako jedného z kľúčových kultúrnych stánkov v celoslovenskom meradle. Za rozvoj mesta a mimoriadny celoživotný prínos v oblasti zdravotníctva získal Cenu primátora aj Josef Komoň. Ako lekár pôsobiaci vo viacerých významných funkciách sa postaral o to, aby v Banskej Bystrici fungovala kvalitná nemocnica, ktorá dodnes poskytuje zdravotnú starostlivosť na špičkovej úrovni obyvateľom i návštevníkom. Za odvahu a prejavenie ľudskosti počas Slovenského národného povstania i celoživotného lekárskeho pôsobenia a za zviditeľnenie mesta na lokálnej i celonárodnej úrovni získal ocenenie Ludvík Nábělek, in memoriam. Patril k zakladateľom banskobystrického Rotary klubu. Poskytoval pomoc antifašistom a pomáhal rasovo prenasledovaným obyvateľom. Bol spoluautor a signátor proklamácií k slovenskému národu, na základe ktorých bolo vyhlásené Slovenské národné povstanie. Významné ocenenie si odniesla aj Mária Reháková, riaditeľka vydavateľstva STAR production, ktorá v meste pod Urpínom zorganizovala Dni kroja. Pred rokmi založila poetickú súťaž Návraty poézie o cenu Andreja Sládkoviča. Ocenenie získala za šírenie dobrého mena mesta, za rozvoj kultúry a uchovávanie ľudových tradícií. Desiatku laureátov uzatvára riaditeľ Spojenej školy v Banskej Bystrici Ján Žuffa, ktorého primátor ocenil za dlhoročný prínos v oblasti vzdelávania a za vytváranie podmienok pre rozvoj mládeže v meste. Je priekopník v zavedení novej metódy vyučovania, a to odborným výcvikom zručností žiakov prostredníctvom produktívnej práce. Jeho zásluhou sa škola stala pilotným centrom pre automobilový priemysel a centrom pre vzdelávanie a prípravu pre strojárstvo.

 

Mgr. Dominika Mojžišová
hovorkyňa primátora

 


 

O parkoviskách za Tatranskou ulicou rozhodnú obyvatelia

Banská Bystrica, 26. február 2019
Nedostatok parkovacích miest na sídliskách trápi mnohé mestá. Inak to nie je ani v Banskej Bystrici, a preto sa samospráva týmto problémom zaoberá systematicky už od roku 2015. Po parkoviskách na Rudohorskej, Povstaleckej či Tulskej ulici situáciu naďalej riešime.

Najviac sťažností na parkovanie evidujeme v Sásovej, konkrétne na Tatranskej ulici. Mesto si kritickú situáciu uvedomuje, a preto by  v tejto lokalite chcelo vybudovať štyri nové parkoviská v priestore pozdĺž Saleziánov. Minulý rok sme vypracovali projekt výstavby, v ktorom je naplánovaných 227 parkovacích miest za bytovými domami na Tatranskej ulici. Nakoľko chceme zachovať osobný priestor obyvateľov, parkovacie plochy by mali byť umiestnené vo vzdialenosti minimálne 8 – 10 metrov od bytových domov. Povrch parkovísk je navrhnutý z dlažby a cesta medzi parkovacími miestami z asfaltu.

„Celý zámer vznikol na základe požiadaviek samotných obyvateľov Sásovej. Ide o priestor, ktorý už v súčasnosti mnoho ľudí využíva na tento účel. Autá parkujú na chodníku, kde prekážajú chodcom či na zeleni, ktorú ničia,“ hovorí 1. zástupca primátora Jakub Gajdošík.

V decembri 2018 sa v Základnej škole Sitnianska uskutočnilo verejné prerokovanie, na ktorom vedenie mesta predstavilo obyvateľom svoj zámer. Projektová dokumentácia bola následne zverejnená na webovej stránke mesta. Obyvatelia mohli posielať svoje pripomienky, ktoré sa samospráva následne usilovala zapracovať.

„Naším cieľom nie je len výstavba nového parkoviska. Chceme dosiahnuť celkovú revitalizáciu prostredia za  bytovými domami vrátane obnovy chodníkov a osvetlenia či výsadby zelene,“ dopĺňa 1. zástupca primátora Jakub Gajdošík.

Okrem rekonštrukcie chodníkov sa projekt zameriava aj na vstupy do bytových domov či na výmenu obrubníkov. V tejto lokalite by mali pribudnúť aj nové stojiská na kontajnery, inteligentné verejné LED osvetlenie, nabíjacie stanice pre elektromobily či kamerový systém. Rampy na existujúcich chodníkoch pre peších budú stavebne upravené tak, aby ich sklony boli čo najviac prispôsobené pre bezpečný pohyb imobilných osôb. Mesto nezabúda ani na revitalizáciu zelene. Pribudnúť by malo takmer 90 stromov a ručne založený trávnik o výmere 3 590 m². Súčasťou parkoviska by mali byť aj snímače obsadenosti a infopanely zobrazujúce počet voľných parkovacích miest.

Predtým, ako samospráva pristúpi k ďalšej fáze projektu, zaujíma sa o názory obyvateľov. V súčasnosti realizujeme prieskum, v ktorom sa môžu ľudia vyjadriť, či s plánmi mesta súhlasia alebo nie. Prioritne sme sa zamerali na obyvateľov, ktorí bývajú na Tatranskej ulici v bytových domoch 24 – 64. Výsledok by mal byť známy do dvoch týždňov.

„Táto výstavba je naplánovaná v priestoroch za ich panelákmi a bezprostredne sa ich týka. V spolupráci s predsedami bytových spoločenstiev im preto dávame priestor vyjadriť sa, či chcú nové parkovisko alebo sú za zachovanie aktuálneho stavu. Názor väčšiny budeme rešpektovať,“ hovorí primátor mesta Ján Nosko.  

V prípade, že stanovisko obyvateľov Tatranskej ulice bude pozitívne, mesto požiada príslušné úrady o územné a stavebné povolenie.

 

Mgr. Dominika Mojžišová
hovorkyňa primátora

 

 


 

Malými krokmi k veľkému cieľu

Banská Bystrica, 8. február 2019
Od roku 2015 sa Banská Bystrica zameriava na to, aby sa stala plnohodnotným Smart city. Nechceme byť „papierovou organizáciou“, ale moderným digitálnym mestom. Uľahčiť prácu však neplánujeme len úradníkom, ale aj samotným obyvateľom.

V súčasnosti preto mesto pripravuje novú webovú stránku, ktorá je od októbra 2018 v testovacej verzii a obyvatelia majú možnosť pripomienkovať ju. Po jej spustení by mala byť pre návštevníkov najmä prehľadnejšia. Mesto Banská Bystrica hľadá čo najviac možností, ako ľuďom zjednodušiť bežné činnosti a ušetriť im čas. Vyhoveli sme aj žiadosti občanov, ktorí už v týchto dňoch pri platení daní môžu využiť QR kód.

„Veríme, že obyvateľov zatiaľ poteší aj takéto zlepšenie. Je to síce maličkosť, no zaneprázdneným ľuďom dokáže urýchliť vybavenie platby, a zároveň daňovník dokáže ľahšie predísť chybám,“ hovorí primátor Ján Nosko.

PAY by square je národný štandard pre platobné QR kódy prijatý slovenskými bankami združenými v Slovenskej Bankovej Asociácii v roku 2013. Skenovanie QR kódov ušetrí čas pri prepisovaní platobného príkazu alebo faktúry. Zároveň zabezpečí aj to, aby pri prepisovaní čísla účtu či variabilného symbolu nedošlo k chybe. Ak sa pri skenovaní QR kódu nepodarí načítať všetky informácie, celý kód sa stane nečitateľným. Tým sa zabráni načítaniu zlej sumy, čísla účtu a iných platobných údajov.

„Pozor by si mali dať napríklad tí platcovia, ktorí chcú poplatok uhradiť na splátky. Pomocou QR kódu sa zatiaľ načíta len plná suma. Tento údaj je však možné rýchlo prepísať,“ hovorí Viera Dudíková, vedúca oddelenia daní a poplatkov.

Najskôr sa toto zlepšenie dotkne právnických osôb, ktorým už v týchto dňoch posielame rozhodnutie na poplatok za komunálny odpad, čo je približne 150 000 subjektov. Rozhodnutie, ktoré im príde bude obsahovať QR kód.  Pre tých, ktorí majú schránku na portáli www.slovensko.sk v stave „aktívna na doručovanie“ je dôležité, aby túto schránku sledovali. Tento mesiac začne mesto distribuovať aj rozhodnutia o vyrubení dane za psa.

 

Mgr. Dominika Mojžišová
hovorkyňa primátora

 


 

Dajte hlas svojmu favoritovi

Banská Bystrica, 5. február 2019
Mesto Banská Bystrica má mnoho talentovaných športovcov, ktorí ho s hrdosťou reprezentujú doma i v zahraničí. Ich úsilie a náročné tréningy samospráva každoročne oceňuje.

Rok 2018 bol v oblasti športu pre mesto pod Urpínom úspešný, a preto si opäť uctíme našich reprezentantov a poďakujeme im za vynikajúce výkony. Návrhy na oceňovanie športovcov mohli obyvatelia zasielať do 15. januára 2019. Slávnostný galavečer  sa uskutoční v marci.  Predchádza mu však anketa, vďaka ktorej určíme ocenených v kategórii „víťaz internetového hlasovania“.

Aj tento rok môžu obyvatelia rozhodnúť o tom, kto sa stane víťazom internetového hlasovania. Hlasovať sa dá na stránke mesta www.banskabystrica.sk . Svojho favorita v jednotlivých kategóriách môžete podporiť ešte počas tohto týždňa. Hlasovanie v ankete bude ukončené v piatok, 8. februára 2019.

Zoznam mien športovcov v jednotlivých kategóriách, za ktoré môžete hlasovať v ankete:

 

Kategória juniori/olympijské športy

1. Oliver Hrudkay - atletika/ŠK Dukla Banská Bystrica

2. Leon Sloboda – tenis/TC Baseline Banská Bystrica

3. Filip Révaj – atletika/AK Svetlošák Banská Bystrica

4. Tomáš Romaňák – vzpieranie/ŠK Dukla Banská Bystrica

5. Vladimír Škapec – vzpieranie/ŠK Dukla Banská Bystrica

6. Benjamín Maťašaje – džudo/VŠC Dukla Banská Bystrica

7. Alex Barto – džudo/VŠC Dukla Banská Bystrica

8. Lujza Paliderová - atletika/AK ŠK UMB Banská Bystrica

9. Kristína Pýchová – športová gymnastika/GK ŠK UMB Banská Bystrica

10. Patrik Nemčok - chôdza/ŠK BCF Dukla Banská Bystrica

 

Kategória juniori/neolympijské športy

1. Barbora Krnáčová – moderný trojboj a biathle/ŠK Raja Banská Bystrica

2. Oliver Kurek – ťažká atletika/ŠK KORNEL Banská Bystrica

3. Nikoleta Šubová – bikini fitness/Fitness Sásová

4. Lukáš Strapec – šach/Šachový klub Junior pri CVČ Banská Bystrica a MOMS

5. Filip Haring – šach/Šachový klub Junior pri CVČ Banská Bystrica a MOMS

 

Kategória seniori / olympijské športy

1. Marek Hamšík - futbal/SSC Neapol

2. Richard Nagy – plávanie/ŠK Dukla Banská Bystrica  

3. Matej Tóth – chôdza/VŠC Dukla Banská Bystrica

4. Anastasia Kuzmina – biatlon/VŠC Dukla Banská Bystrica

5. Paulína Fialková – biatlon/VŠC Dukla Banská Bystrica

6. Mária Katerinka Czaková – atletika/VŠC Dukla Banská Bystrica

 

Kategória seniori / neolympijské športy

1. Paulína Fialková – letný biatlon/VŠC Dukla Banská Bystrica

2. Barbora Syč Kriváňová – crossminton/Lokomotíva Banská Bystrica – oddiel badmintonu a speed badmintonu

3. Igor Golecký – ťažká atletika/ŠK KORNEL Banská Bystrica

4. Ondrej Hudák – ťažká atletika/ŠK KORNEL Banská Bystrica

 

Kategória telesne postihnutí športovci

1. Marián Kuřeja, paralympionik, atletika/ŠK Sportlife 

2. Tomáš Král, telesne postihnutý športovec – boccia

 

Kategória veteráni

1. Vladimír Výbošťok – atletika

2. František Kmeť – Autošport Kmeť

 

 Kategória športové kolektívy

1. UMB Hockey team

2. Klub slovenských turistov Banská Bystrica - Kremnička

3. Plavecký oddiel ŠK Dukla Banská Bystrica

4. TC BASELINE Banská Bystrica

5. BK ŠKP 08 Banská Bystrica

6. Reprezentačná štafeta žien v biatlone (Paulína Fialková, Anastasia Kuzmina, Terézia Poliaková, Ivona Fialková)

7. ŠK BCF Dukla Banská Bystrica

8. ŠK Centrum mládeže karate Banská Bystrica

9. HC ´05 Banská Bystrica

10. Lokomotíva Banská Bystrica – oddiel badmintonu a speed badmintonu

11. K-Dance Banská Bystrica

 

Na základe hlasovania v týchto športových kategóriách bude ocenený "víťaz internetového hlasovania z kategórie jednotlivci" a  "víťaz internetového hlasovania z kategórie športové kolektívy". Zoznam nominovaných s výsledkami, za ktoré boli navrhnutí na ocenenie nájdete na stránke mesta nad anketou.

 

Mgr. Dominika Mojžišová
hovorkyňa primátora

 

 


 

Snažíme sa o zlepšenie situácie počas sneženia

Banská Bystrica, 16. január 2019
Vzhľadom na nepriaznivé klimatické podmienky sú dnes od skorých ranných hodín v teréne mechanizmy určené na zabezpečenie výkonu zimnej údržby v počte celkom 22 kusov. Do údržby peších komunikácií a schodov na území mesta je v súčasnej dobe zapojených 57 ľudí.

Podľa plánu zimnej údržby sa postupuje podľa poradia dôležitosti. Ako prvé sú čistené tepnové komunikácie, spojovacie komunikácie s MHD, prístupové cesty k zdravotníckym zariadeniam, výjazdové trasy hasičských vozidiel a hlavné chodníky. Nasledujú prístupové a obslužné komunikácie, ktoré majú význam pre zásobovanie, dopravu z priemyselných závodov a pod. a medzi poslednými sú prístupové a obslužné cesty, ktoré majú význam prevažne len pre dopravu súkromnými dopravnými prostriedkami.

Na zabezpečení zjazdnosti a schodnosti miestnych komunikácií sa podieľajú zazmluvnené spoločnosti NIGOL, GANZ a MIS v spolupráci so subdodávateľskými firmami, ako aj mestská spoločnosť ZAaRES. Okrem týchto subjektov so zimnou údržbou pomáha aj Podnik medzitrhu práce a  verejnoprospešní pracovníci. Od zajtra bude odpratávať sneh v okolí Kráľovej aj 10 - 15 väzňov z Ústavu na výkon väzby a Ústavu na výkon trestu odňatia slobody v Banskej Bystrici. Spolupracujú aj samotní občania, ktorým mesto doručilo k dnešnému dňu zhruba 2 tony posypovej soli na spriechodnenie peších komunikácií v blízkosti ich bytových domov. Rozvoz posypovej soli poskytujeme aj naďalej na základe požiadaviek občanov mesta. Kontaktná osoba pre dodanie posypovej soli: Ing. Ivan Zehnal (ivan.zehnal@banskabystrica.sk).

Uvedené spoločnosti vykonávajú zimnú údržbu nepretržite počas snehových zrážok tak, aby bola zabezpečená zjazdnosť a schodnosť v čo najväčšom rozsahu. Keďže sa jedná o trvalé a husté sneženie nie je možné súbežne zabezpečiť na území celého mesta bezproblémový stav vozoviek. Žiadame občanov mesta o trpezlivosť počas sneženia a zároveň vyzývame, aby v prípade, že im to situácia dovoľuje, využívali radšej prostriedky mestskej hromadnej dopravy.

 

 


 

V našom meste žije viac žien  a narodilo sa viac chlapcov

Banská Bystrica, 16. január 2019
K 31. decembru 2018 malo v Banskej Bystrici trvalý pobyt 76 438 obyvateľov, pričom podľa  Matričného úradu a ohlasovne pobytu to bolo 40 573 žien a 35 865 mužov. Počas roka počet sobášov klesol, no narodilo sa viac detí ako vlani.

Uplynulý rok uzavrelo manželstvo 484 občanov s trvalým pobytom v meste pod Urpínom.  Na Matričnom úrade sa zosobášilo 404 párov, z toho 158 sobášov bolo cirkevných a 246 civilných. Najobľúbenejší svadobný mesiac roka 2018 je september. Svoje áno si počas neho povedalo až 62 snúbencov.

„Okrem sobášov v radnici sa svadby konali aj v záhrade hotela Gala, netradičný výber predstavuje Vodný hrad v Hronseku, golfový areál Tri Duby a obľúbené sú aj záhrady pri reštaurácii Le Gout,“ uviedla Marta Čellárová, vedúca oddelenia Matriky a ohlasovne pobytu. 

V Banskej Bystrici sa minulý rok narodilo 1251 detí – 675 chlapcov a 577 dievčat.  Z toho 784 detí má trvalý pobyt na území nášho mesta. Tento rok majú prevahu chlapci. Malých Banskobystričaniek pribudlo 359 a Banskobystričanov 425. V rebríčku obľúbených dievčenských mien stále vedie Ema (Emma), v tesnom závese je Eliška, Hana či Hanka. Päticu najčastejších mien dopĺňajú Viktórie a Natálie. O prvé miesto medzi chlapčenskými menami sa delia Martinovia, Matejovia a Jakubovia. Hneď za nimi nasleduje meno Michal a tretí najčastejší výber padol na Samuela. K obľúbeným patria aj mená Lukáš a Adam.

„Aj počas roka 2018 sme zaznamenali nezvyčajné mená, ktoré banskobystrickí rodičia dali svojim deťom. Z dievčenských to sú Tea, Nerea, Freya Mary, Miray či Nava. Chlapci dostali neobvyklé mená Levente, Noel, Jany, Olin, Vlad a Liam,“ dopĺňa Marta Čellárová, vedúca oddelenia Matriky a ohlasovne pobytu. 

Štatistiky matriky zaznamenali o niekoľko úmrtí menej, ako minulý rok, konkrétne 1222.  Z toho Banskobystričanov bolo 719. Do nášho mesta sa však prisťahovalo 1053 ľudí. Odsťahovalo sa 1291 obyvateľov, najčastejšie do Českej republiky, Veľkej Británie či Nemecka.

 

Mgr. Dominika Mojžišová
hovorkyňa primátora

 


 

Vybojujeme si ďalšie Žihadielko?

Banská Bystrica, 15. január 2019
Aj tento rok vyhlásila spoločnosť Lidl obľúbenú súťaž o detské ihrisko Žihadielko. Banská Bystrica už raz ihrisko pre deti vyhrala, no aj napriek tomu sa môže opäť zúčastniť vďaka kategórii Víťazi 2016 – 2018. Obyvatelia majú šancu odovzdať hlas svojmu mestu a zabezpečiť tak najmenším nový priestor na hranie. Hlasovanie sa začalo tento pondelok, 14. januára 2019 na webovej stránke www.zihadielko.sk. Súťaž potrvá do konca februára 2019.

Počas prvého ročníka, ktorý sa uskutočnil v roku 2016, Banskobystričania v súťaži nazbierali takmer 82 000 hlasov. Vďaka ich aktivite a súdržnosti vysúťažili prvé banskobystrické Žihadielko, ktoré je umiestnené na Fončorde na ulici THK. Počas ďalších ročníkov sa nám, žiaľ, nepodarilo uspieť. V prípade výhry by nové ihrisko mohlo pribudnúť v Radvani.

„Detské ihriská podporujú pohybové aktivity našich najmenších obyvateľov, a preto vnímam túto súťaž ako výbornú príležitosť. Výhodou sú certifikované a bezpečné prvky, ktoré patria k prioritám mesta pri budovaní detských ihrísk. Žihadielko je spojenie športu a zábavy a budem rád, ak sa nám ho opäť podarí vyhrať. Verím, že ak Banskobystričania spoja svoje sily, mesto pod Urpínom má na to, aby sa stalo dvojnásobným víťazom,“ hovorí primátor mesta Ján Nosko.  

Všetky Lidl ihriská majú rozmery 20 x 16 metrov a spája ich jednotný rozprávkový motív. Sú určené pre deti vo veku od 2 do 12 rokov. Nechýbajú na nich obľúbené hojdačky, pieskovisko, športová zostava či lavičky pre deti i rodičov. Dôraz je kladený aj na bezpečnosť, a preto je celé ihrisko oplotené.

Hlasovanie odštartovalo včera a Banská Bystrica je zatiaľ na 17. mieste. Na víťaznú pozíciu potrebuje mesto pod Urpínom približne o 3 000 hlasov viac. Nič však nie je stratené. Hlasovať sa dá raz za deň a v prípade, že si zahráte jednoduchú a krátku online hru, pripočítate svojmu mestu o jeden hlas naviac.


Mgr. Dominika Mojžišová
hovorkyňa primátora

 

 


 

Žiadame obyvateľov o trpezlivosť a súčinnosť

Banská Bystrica, 9. január 2019
V predchádzajúcom zimnom období samospráva zabezpečovala čistenie 165 000 m² chodníkov, schodov a spevnených plôch pre peších prostredníctvom dodávateľa služieb zimnej údržby. Podľa novely zákona má povinnosť zabezpečiť zimnú i letnú údržbu na všetkých svojich komunikáciách pre peších celkom na ploche takmer 450 000 m², čo je trojnásobok pôvodnej plochy. Najväčší problém predstavuje nedostatok pracovnej sily, a preto neustále hľadáme ďalšie dostupné možnosti.

Ako už samospráva viackrát avizovala, tak ako ostatné krajské mestá, ani Banská Bystrica nie je tento rok schopná v plnej miere zabezpečiť povinnosti správcov komunikácií pre peších, ktoré vyplývajú zo zmeny cestného zákona. Mesto však hľadá riešenia pre toto zimné obdobie v spolupráci s organizáciami, ktorých zriaďovateľom je.

Do zimnej údržby chodníkov je zapojená príspevková organizácia ZAaRES, nezisková organizácia Podnik medzitrhu práce – Šanca pre všetkých aj Zbor väzenskej a justičnej stráže.  Riešenie vidíme aj v zmluvnej spolupráci s podnikateľskými subjektami v meste. Na dobrovoľnú spoluprácu sme oslovili aj obyvateľov mesta prostredníctvom správcovských organizácií, ktoré zabezpečujú správu bytových domov s tým, že jednotlivým spolupracujúcim bytovým domom budeme postupne distribuovať posypovú soľ na náklady mesta.

„Obyvateľov mesta žiadame najmä o trpezlivosť. Všetky dostupné mechanizmy, ale aj pracovníci, ktorí zabezpečujú ručné čistenie sú v teréne a usilujú sa o to, aby bola situácia v prípade sneženia čo najskôr pod kontrolou. Samospráva však aj napriek tomu nebude schopná vyčistiť všetky chodníky v požadovanom rozsahu. Vyzývame preto všetkých, ktorí chcú a majú možnosť pomôcť, aby tak urobili. V prípade potreby vie mesto poskytnúť soľ na posyp, ktorú aj doručíme,“ hovorí primátor mesta Ján Nosko.

Kontaktná osoba pre dodanie posypovej soli: Ing. Ivan Zehnal (ivan.zehnal@banskabystrica.sk).

Kompetentní zamestnanci z Oddelenia údržby miestnych komunikácií a inžinierskych sietí neustále monitorujú situáciu a vykonávajú kontroly priamo v teréne. Zároveň prijímajú aj všetky podnety od obyvateľov, ktoré sa v čo najkratšom možnom čase usilujú vyriešiť k ich spokojnosti.

Na zimnú údržbu chodníkov je v roku 2019 vyčlenených 690 000 eur z mestského rozpočtu. Aj napriek tomu, že suma je oproti minulým rokom navýšená, na pokrytie nákladov pravdepodobne nebude stačiť. Závisí to najmä od poveternostných podmienok. Väčší problém však mesto vidí v nedostatku pracovnej sily.

Nová legislatíva bola prijatá v priebehu rozpočtového obdobia. V tom čase nebola k dispozícii pasportizácia nových chodníkov v meste v takom rozsahu, aby mohli byť podklady použité v súťažných podmienkach potrebných pri verejnom obstarávaní, ktorého výsledok a čas ukončenia bol neistý. Najmä z týchto dôvodov mesto nemohlo zrealizovať veľké verejné obstarávanie na jedného dodávateľa komplexnej letnej i zimnej údržby.  Samospráva však využila dostupné legislatívne možnosti a zazmluvnila lokálnych dodávateľov, čím sa aspoň čiastočne vyriešil problém s údržbou počas tohto zimného obdobia.

„Pokiaľ ide o ďalšie obdobie, prebehne veľké verejné obstarávanie na nového dodávateľa komplexnej letnej a zimnej údržby a veríme, že budúce zimné obdobie tak budeme schopní zabezpečiť údržbu v plnom rozsahu,“ doplnil primátor mesta Ján Nosko.

 

Mgr. Dominika Mojžišová
hovorkyňa primátora

 


 

Neparkujme pred nádobami na odpad, budeme mať poriadok

Banská Bystrica, 7. január 2019
Osádky zvozových vozidiel komunálnych odpadov sa pri každodennom výkone služby stretávajú s mnohými problémami. K najväčším patrí parkovanie priamo pred kontajnermi, čo zabraňuje spoľahlivému výkonu ich práce.  Riešenie často závisí od ľudského prístupu.

Napriek posilnenému zberu komunálneho odpadu a vývozu odpadu aj počas vianočných sviatkov, sa pre nevhodné parkovanie priamo pred kontajnermi nepodarilo zabezpečiť vývoz odpadov na každom mieste.

„V dôsledku nevyvezenia odpadu sa po zaplnení kapacít nádob odpad hromadí vedľa, a znečisťuje tak okolie našich domovov. Zároveň majú obyvatelia často pocit, že sa vývoz odpadov neuskutočňuje, čo nie je pravda,“ hovorí vedúci Oddelenia odpadového hospodárstva a údržby verejných priestranstiev Peter suchý.

S takouto situáciou sú zvozové osádky komunálnych dopadov konfrontované takmer denne, a to aj napriek tomu, že parkovanie pred nádobami je v zmysle príslušného VZN č. 9/2016 mesta o nakladaní s komunálnym odpadom zakázané. Ide najmä o ulice Starohorská, Tatranská, Strážovská, Moskovská, Oremburská či Radvanská, kde je tento problém celoročný.

„Problém predstavuje aj to, keď zaparkované vozidlá zasahujú do cestného profilu takým spôsobom, že zvozové vozidlo sa nevie dostať do časti ulice a k stojisku kontajnerov. Týmto spôsobom môže byť ohrozená i bezpečnosť a zdravie obyvateľov, keďže väčšími vozidlami disponujú i pohotovostné a záchranné zložky. Stretávame sa s tým najmä vo vnútroblokoch na uliciach Tr. SNP, 29. augusta a na Kalinčiakovej ulici,“ hovorí referent Oddelenia odpadového hospodárstva a údržby verejných priestranstiev Michal Štúber.

Apelujeme na obyvateľov mesta, aby pri parkovaní zohľadňovali túto skutočnosť a každý deň okrem nedele, v čase od 6:00 do 16:00 hod. umožnili výkon služby zberu odpadov. Zároveň opätovne žiadame o dodržiavanie termínov zberu objemných odpadov. Harmonogram nájdete v novembrových Radničných novinách alebo na stránke mesta: goo.gl/PCdhA6.

Nakoľko vozidlá stále pribúdajú, mesto bude hľadať ďalšie možnosti ako na tento problém obyvateľov upozorniť. Aby bol zber zabezpečený včas, musia na to vytvoriť podmienky aj obyvatelia.  Zlepšenie môžeme dosiahnuť len spoločným úsilím. Všetkým Banskobystričanom vopred ďakujeme za spoluprácu, pretože len vďaka tomu je možné zabezpečiť službu a čistotu každej ulice mesta.  

                       

Mgr. Dominika Mojžišová
hovorkyňa primátora

 


 

Čo s vianočným stromčekom?

Banská Bystrica, 7. január 2019
K hlavným symbolom Vianoc patrí aj stromček, ktorý počas sviatkov zdobí naše príbytky. Niektorí obyvatelia volia umelú alternatívu, ktorú neskôr nemajú problém odložiť. V mnohých domácnostiach však majú počas sviatkov živý stromček. Kde a kedy ho môžete vyhodiť?

Vianočné stromčeky určené na vyhodenie môžete ukladať vedľa kontajnerov na zber komunálneho odpadu tak, aby boli viditeľné a dostupné pre pracovníkov zberných spoločností.

Stromčeky je potrebné zbaviť všetkých ozdôb i háčikov, nakoľko po podrvení budú využité na výrobu kompostu. Drevo z kmeňa osemnásť metrov vysokého smreka pichľavého z banskobystrického námestia bude použité na obnovu mestského mobiliáru.

Odvoz stromčekov bude zabezpečený jedenkrát do týždňa od pondelka, 7. januára do nedele, 10. februára, a následne podľa potreby.

 

Mgr. Dominika Mojžišová
hovorkyňa primátora

 


Archív tlačových správ za rok 2018 >>>


 


139755458

TitulkaMesto
Úvodná stránka