Prechod na navigáciu block menu Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu Hlavné menu 3 Prechod na navigáciu Hlavné menu 4 Prechod na navigáciu Hlavné menu 5 Prechod na navigáciu Hlavné menu 6 Prechod na navigáciu Hlavné menu 7 Prechod na navigáciu vodorovná
Banská Bystrica

United Europe Jazz Festival - 28.4.2018 od 10.00 hod. na Námestí SNPVytlačiť
 

United Europe Jazz Festival

 

Námestie SNP ožije jazzom

 

Banská Bystrica bude dňa 28. apríla2018 dejiskom United Europe Jazz Festivalu, ktorý sa uskutoční v spolupráci s partnermi z Hradca Králové, Salgótarjánu a Zakopaného, v rámci 23. ročníka Medzinárodného dixielandového festivalu Banská Bystrica 2018. Festival bude spojený s Vinšpacírkou, ochutnávkou dobrého vína od 35 vinárov, ktorí nám ponúknu 150 druhov kvalitných vín.

Prvý deň festivalu otvorí už tradične Swingový orchester ZUŠ Jána Cikkera pod vedením Dušana Kozáka. Mladí teenageri zo Základnej umeleckej školy zahrajú známe swingové melódie a naladia divákov na správnu jazzovú náladu. Pán Dušan Kozák, ktorý swingový orchester mladých vedie, sa predvedie nielen ako dirigent, ale aj ako hráč na trúbku. Orchester bol založený pred 11 rokmi. V roku 2011 sa orchester zúčastnil medzinárodného hudobného festivalu vo Francúzku a získal celý rad ocenení.  Jazzovú štafetu preberie Zvolenský Big Band žiakov hudobno-tanečného štúdia SZUŠ Zvolen.

 

Zo Zvolena príde aj skvelý Sweet Little Chicks, dievčenská vokálna skupina interpretujúca prevažne americké piesne 20-tych a 30-tych rokov minulého storočia (tzv. jazzové štandardy) - charleston, ragtime, swing, ako aj latino music a adaptácie pop songov (napr. Beatles). Súčasťou piesní sú okrem krásnej hudby a spevu aj tanečné choreografie a štýlové oblečenie.

 

Domácu kapelu, ktorá sa zúčastnila na všetkých ročníkoch dixielandového festivalu v Banskej Bystrici BB Band Dixieland Jazz Band s Jožkom Karvašom netreba zbytočne predstavovať. Jazzový orchester má 33 rokov. Hral na mnohých jazzových festivaloch, na ktorých sa v minulosti získavala tzv. „Majstrovská trieda“. Z pôvodného obsadenia zostal už len zakladajúci člen, vedúci orchestra- trubkár, trombonista, spevák a aranžér -Jozef Karvaš, držiteľ viacerých významných certifikátov, napr. v USA, Paname, Švajčiarsku, Rakúsku, certifikát osobností ČR a SR, držiteľ Ceny primátora Banskej Bystrice a ďalších ocenení. Toho času zostavuje príležitostné formácie väčších kapiel a pravidelne hráva so svojím triom. Orchester vydal 9 albumov dixielandovej a swingovej muziky.

               

 Elegantným hudobno-humorným soiare v štýle 20 a 30.rokov minulého storočia obohatí program United Europe Jazz Festivalu v Banskej Bystrici Funny Fellows v programe Funny Fellows parade. Program je venovaný 100. výročiu vzniku 1. Československej republiky. Originálne prevedenie plné swingovej hudby a neutíchajúcej dixielandovej nálady je prehliadkou najlepších a neúspešnejších hudobných gagov, skečov a  virtuóznej hry na originálnych dobových hudobných nástrojoch a prináša šteklivé témy z rekonštruovaného rozhlasového zábavníka z roku 1928.

 

Festivalový program bude vrcholiť prezentáciou zahraničných kapiel. Vystúpením z trošku iného súdku sa predstaví nezvyčajná hudobná formácia, vokálna skupina MONK /PL/ z Tarnova. Hoci nepoužívajú nástroje, poslucháči často hovoria, že hrajú dobre. Popisujú svoju prácu ako súčasnú a'capelovú jazzovú popovú hudbu. Hudba skupiny MONK je kombináciou rôznych žánrov, ako sú: jazz, pop alebo rock, ktoré sa uskutočnili jedinečným spôsobom s nulovými nástrojmi, iba ľudskými hlasmi. MONK pôsobil na mnohých významných hudobných podujatiach v Poľsku vrátane na slávnostiach jazzu v Grand Theater v Lodži.

 

Maďarskú jazzovú hudbu bude na festivale reprezentovať skupina Storyville Jazz Band /HU/, ktorá viac ako 15 rokov úspešne reprezentuje Maďarsko a mesto Szeged na jazzových festivaloch v mnohých krajinách. Ich repertoár je pestrý a na vystúpenie vynikajúcich muzikantov Pétera Farkasa, trúbka, Attilu Szorcsika, basa, Kornéla Kurinu, gitara, Pala Haló, bicie a speváčky Beáty Paku sa oplatí prísť pozrieť.

 

Záver festivalu bude patriť šoumenom Black Buřiňos - dixielanďákom z Týniště nad Orlicí.

Kapela pravidelne vystupuje v rámci prestížneho festivalu Stredoeurópsky dixielandový most v Hradci Králové, swingového festivalu J.Marčíka v Týništi nO, jazzového festivalu v Děčíne, Chrudimi či významné medzinárodné podujatia Nábreží paromilů v Hradci Králové, kde dixielandová hudba v podaní Black Buřiňos dokonale dotvára atmosféru preháňajúcich sa parných strojov. Za svoje poslanie muzikanti považujú spoločne rozdávať radosť z hry poslucháčom a v neposlednom rade je pobaviť a rozveseliť. Veríme, že v tomto duchu sa bude niesť celý United Europe Jazz Festival, ktorý sa koná v partnerských mestách Hradec Králové 1. mája 2018, v maďarskom Salgótarjáne 2.-6. mája 2018, a poľskom Zakopanom 27.4.2018-13.5.2018

Srdečne vás pozývame!

 

UNITED EUROPE JAZZ FESTIVAL

Banská Bystrica-Hradec Králové-Salgótarján-Zakopane

23. medzinárodný dixielandový festival

 

16.- 30.4.2018         

                        Výstava jazzových fotografií           Radnica, Námestie SNP Banská Bystrica

 

28.4.2018        23. United Europe Jazz Festival  Námestie SNP Banská Bystrica

                        Program:

                        10.00              Swingový orchester ZUŠ Banská Bystrica

                        11.00              Zvolenský Big Band

                        12.00              Sweet Little Chicks

                        13.00              BB Band dixieland Jazz Band a Pavol Hromada,  ako hosť

                        14.00              Funny Fellows

                        15.00              Monk /PL/

                        16.00              Storyville Jazz Band /HU/

                        17.00              Black Buřiňos /ČR/


 
 

dnes je: 20.3.2019

meniny má: Víťazoslav, Klaudius

Za obsah zodpovedá
webmaster

Pripomienky ohľadom obsahu prosím posielajte príslušným pracovníkom oddelení. Nájdete ich v sekcii Občan - Mestský úradEnglish version

127607401

TitulkaMestoObčanPodnikateľNávštevník
Úvodná stránka