Prechod na navigáciu block menu Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu Hlavné menu 3 Prechod na navigáciu Hlavné menu 4 Prechod na navigáciu Hlavné menu 5 Prechod na navigáciu Hlavné menu 6 Prechod na navigáciu Hlavné menu 7
Banská Bystrica

Ján Nosko: Našli sme partnera, s ktorým budeme rozvíjať myšlienku vrcholového futbalu v Banskej BystriciVytlačiť
 

Hoci vedenie samosprávy v júni 2016 ukončilo spoluprácu s majiteľmi Futbalového klubu Dukla Banská Bystrica, záujem o podporu mládežníckeho a vrcholového futbalu zo strany mesta naďalej zotrval. Situáciu vo futbale mesto monitorovalo a získavalo potrebné informácie. Svedčí o tom jeho súčasný zámer – so strategickým partnerom,  spoločnosťou Železiarne Podbrezová, a. s., vybudovať v meste pod Urpínom základňu s potrebnou športovou a personálnou infraštruktúrou tak, aby sa mládeži vytvorili  čo najlepšie podmienky.

Keď všetko nasvedčovalo tomu, že vedenie Futbalového klubu Dukla Banská Bystrica neprihlási do súťaže svoje mužstvá, mesto sa rozhodlo zakročiť a urobiť opatrenia s cieľom udržať futbalovú mládež v Banskej Bystrici aj naďalej. Mládežnícke licencie FK Dukla Banská Bystrica vydražila Telovýchovná jednota ŠK Kremnička a zároveň ich prihlásila do príslušných súťaží.

„Aby sme zachovali futbalovú mládež v našom meste, museli sme pochovať amatérsky klub, ktorý sme budovali štyridsať rokov. Hoci to bolo pre nás ťažké, urobili sme rozhodujúci krok a podali sme pomocnú ruku. Telovýchovná jednota ŠK Kremnička sa premenovala na MFK Dukla Banská Bystrica, čo bolo odsúhlasené i výkonným výborom Slovenského futbalového zväzu. Verím, že týmto opatrením začneme konečne hovoriť o vzkriesení a nie o páde futbalu v našom meste,“ konštatuje Milan Smädo, poslanec banskobystrického mestského zastupiteľstva.

V prechodnom režime by mal bystrický futbal fungovať jeden rok. Cieľom samosprávy je vďaka strategickému partnerovi zrealizovať do budúcna úspešný projekt a vytvoriť konkurencieschopný futbalový klub.  

„Do Banskej Bystrice patrí futbal na vrcholovej úrovni. Som rád, že strategického partnera sme našli v spoločnosti Železiarne Podbrezová, a. s. S vedením sme absolvovali niekoľko stretnutí, kde sme si načrtli možnosti nášho spoločného zámeru – vytvoriť jeden silný futbalový klub s pevným zázemím a financovaním. Ponuku na spoluprácu zároveň dostali všetky kluby, ktoré sa u nás venujú mládeži a je na nich, akým spôsobom sa k tejto ponuke postavia. Som presvedčený, že krajskému mestu prinavrátime pozície, ktoré mu vo futbale historicky patrili a patria,“ hovorí primátor Ján Nosko.

Záujem majiteľov klubu FK Železiarne Podbrezová 1920 na čele s Vladimírom Sotákom podieľať sa na tomto projekte interpretoval na dnešnej tlačovej konferencii viceprezident FK ŽP Vratislav Greško.

„Vďaka majiteľom sa nám za sedem rokov podarilo vybudovať silný klub, no nepodarilo sa nám pritiahnuť toľko fanúšikov ako by sme si želali. Vedenie Železiarní Podbrezová ponúklo Banskej Bystrici možnosť spojiť sa a vytvoriť jeden špičkový a konkurencieschopný klub. Verejnosť by to mala vnímať pozitívne, pretože spoločne máme záujem vybudovať silný futbalový klub nielen v regióne, ale aj v rámci Slovenska a mimo neho.  Je to nová výzva a čaká nás veľa roboty, ale podarí sa nám zrealizovať myšlienku životaschopného klubu, ktorý bude rešpektovaný tak, ako sa nám to podarilo v Podbrezovej,“ hovorí viceprezident FK Železiarne Podbrezová 1920.

Záhradnícke a rekreačné služby začali zároveň pracovať na pasportizácii všetkých ihrísk a plôch, ktoré sú v meste k dispozícii. Zoznam vytvorí prehľad aj o takých, ktoré sa plánujú rekonštruovať či budovať nanovo. 

„Chceme obnoviť históriu a vytvoriť z Banskej Bystrice futbalovú baštu stredoregiónu, kde chodili hrávať mladí hráči z celého kraja. Investujeme a prispejeme do rozvoja futbalu na najvyššej úrovni s tým, že o niekoľko rokov sa nám to vráti. Návratnosť vidíme v podobe spokojných detí, ktoré u nás zostanú hrať najvyššiu ligu, ale aj  vo forme finančných prostriedkov, ktoré sa nám vrátia späť. Dôležitá je kvalita a zapojenie celého regiónu tak, aby sme nadviazali na úspešnú éru futbalu z minulosti. Vybudovanie futbalovej akadémie nebude jednoduché, no verím, že sa nám to podarí,“ dopĺňa prednosta MsÚ Martin Adamec.

 

 

Mesto Banská Bystrica sa v roku 2015 zaviazalo k tomu, že vedeniu FK Dukla poskytne absolútnu súčinnosť v oblasti krízového manažmentu a finančnej i personálnej stabilizácie klubu. Podmienkou bolo vysporiadanie finančných záväzkov zo strany FK Dukla voči tretím osobám do konca súťažného ročníka 2015/2016. Nakoľko sa tak nestalo, mesto spoluprácu s majiteľom FK Dukla Banská Bystrica ukončilo.

(4.7.2017)

Budúcnosť futbalu


 
 

dnes je: 23.6.2018

meniny má: Sidónia

Dnes má službu:

Dr. MAX, Nám. Ľ. Štúra 32
Nám. Ľ. Štúra 32 (OD KAUFLAND),
974 01 Banská Bystrica

ďalšie dni

Sobota 23.6. - 24.6.
Dr. MAX, Nám. Ľ. Štúra 32
Nám. Ľ. Štúra 32 (OD KAUFLAND),
974 01 Banská Bystrica
Sobota 23.6. - 24.6.
Dr. Max, 29. augusta 63
29. augusta 63 (OD KAUFLAND),
Banská Bystrica
Sobota 30.6.
Dr. MAX, Nám. Ľ. Štúra 32
Nám. Ľ. Štúra 32 (OD KAUFLAND),
974 01 Banská Bystrica
Sobota 30.6.
Dr. Max, 29. augusta 63
29. augusta 63 (OD KAUFLAND),
Banská Bystrica

Za obsah zodpovedá
webmaster

Pripomienky ohľadom obsahu prosím posielajte príslušným pracovníkom oddelení. Nájdete ich v sekcii Občan - Mestský úradEnglish version

104273252

TitulkaMestoObčanPodnikateľNávštevník
Úvodná stránka