Prechod na navigáciu block menu Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu Hlavné menu 3 Prechod na navigáciu Hlavné menu 4 Prechod na navigáciu Hlavné menu 5 Prechod na navigáciu Hlavné menu 6 Prechod na navigáciu Hlavné menu 7 Prechod na navigáciu vodorovná
Banská Bystrica

Európsky týždeň mobility v Banskej Bystrici

Európsky týždeň mobility 2018

 

Viac informácií nájdete na www.eurotm.sk

 

EURÓPSKY TÝŽDEŇ MOBILITY (ETM) prebieha každý rok od 16. do 22. septembra. Táto európska iniciatíva nabáda mestá/obce, aby zavádzali a podporovali trvalo udržateľné dopravné opatrenia a vyzývali obyvateľov, aby si vyskúšali alternatívy k používaniu automobilov.

Európska komisia stanovila pre mestskú mobilitu dva ambiciózne ciele:

  • do roku 2050 postupne vylúčiť z miest automobily skonvenčným pohonom
  • do roku 2030 sa vo veľkých mestských centrách priblížiť v mestskej logistike k nulovým emisiám.

Mesto Banská Bystrica prijalo aj tento rok výzvu na zapojenie do kampane ETM a v spolupráci s Občianskou cykloiniciatívou pripravili pre Banskobystričanov množstvo podujatí, ktoré budú v súlade s vyhlásenou témou ročníka-  multimodalita, ktorá je prezentovaná mottom kampane - „KOMBINUJ A CHOĎ!“ Kombinácia rôznych druhov dopravy znamená maximalizáciu výhod pre cestujúcich: nákladov, rýchlosti, flexibility, komfortu, spoľahlivosti atď. Prínosy má aj spoločnosť: zníženie znečistenia a menšie dopravné zápchy, zlepšenie kvality života a zdravia atď. Posledné analýzy hovoria, že viac ako 50% ciest, ktoré obyvatelia miest denne vykonajú je kratších ako 5 kilometrov, čo je vzdialenosť, ktorú môže človek veľmi pohodlne zvládnuť peši, bicyklom, verejnou dopravou, prípadne správnou kombináciou týchto troch foriem, bez použitia osobného auta.

Dňa 19.septembra o 16,00 hod., na Radnici bude verejná diskusia na tému Doprava, mesto a ľudia, kde sa budú môcť obyvatelia dozvedieť viac o plánoch a aktivitách, ktoré Mesto Banská Bystrica pripravuje na nasledujúce obdobie. Účastníci budú mať možnosť predniesť svoje pripomienky, podnety, návrhy a tiež sa spoločne pokúsia naformulovať víziu mesta v nadväznosti na aktuálne vytvorený strategický dokument, ktorého obsah bude na podujatí prezentovaný.

20.-21.septembra budú sa budú môcť obyvatelia priamo zapojiť na Námestí SNP do interaktívnej inštalácie s názvom Cyklotriptich. Záujemcovia budú môcť šliapaním na troch stacionárnych bicykloch ovládať videomapping na mestskej hodinovej veži. Podujatie je zároveň súčasťou festivalu Svetla a tieňa.

Počas dňa bez áut 22. septembra o 20,00 hod. vyštartuje z Námestia SNP svetelný cyklopelotón, kde budú môcť účastníci zažiť večernú jazdu mestom. Trasa cyklopelotónu je dlhá 7 kilometrov, okruh je vhodný pre malých, aj veľkých, jediná podmienka účasti je byť čo najlepšie osvetlený.

Počas týždňa budú organizované aj osvetové podujatia pre žiakov základných a stredných škôl, v rámci ktorých si budú môcť napríklad zmerať svoju ekostopu a dozvedia sa prečo je dobré vymeniť auto za bicykel. Železničná spoločnosť Slovensko, a. s., ako jeden z hlavných partnerov kampane na národnej úrovni, počas trvania kampane od 16.-22. septembra, poskytne cestujúcej verejnosti, pre zvýšenie motivácie využívať na prepravu verejnú dopravu, 50% zľavu z ceny cestovného vo vlakoch kategórie Os a REX v 2. vozňovej triede a počas trvania kampane bude možné bezplatne prepraviť bicykel vo vlakoch kategórie Os a REX v 2. vozňovej triede.


 

Európsky týždeň mobility 2017

 

Viac informácií nájdete na www.eurotm.sk

 

Téma EURÓPSKEHO TÝŽDŇA MOBILITY 2017
je „Čistá, zdieľaná a inteligentná mobilita“.

Pri zdieľanej mobilite sa dôraz kladie na dosiahnutie cieľa cesty, často za nižšie náklady pre jednotlivca i spoločnosť, ako v prípade použitia súkromného vozidla. Ak chceme, aby mestská mobilita bola čistejšia, musíme znížiť celkový počet kilometrov, ktoré prejdú motorové vozidlá. K tomu patrí zvýšenie podielu aktívnych spôsobov dopravy, ako je chôdza, bicyklovanie a verejná doprava. Autobusy, nákladné automobily, taxíky, autá a ďalšie vozidlá, ktoré zostanú na cestách, musia byť čistejšie vďaka technológii, alebo použitiu alternatívnych palív.

Mesto Banská Bystrica prijalo výzvu na zapojenie do kampane už siedmi rok a v spolupráci s Občianskou cykloiniciatívou pripravili pre Banskobystričanov množstvo podujatí. Okrem tradičných podujatí, ako je Cyklofest a dopravná výchova pre žiakov stredných a základných škôl bude prebiehať aj kampaň na podporu mestskej hromadnej dopravy a počas dňa bez áut (22.9.)  si budú môcť záujemci na parkovisku pri Barbakane vyrobiť „Ľudské svetlo“. Mesto Banská Bystrica už tri  roky po sebe získalo za organizované podujatia počas ETM aj cenu od Ministerstva životného prostredia v kategórii Originálna tematická fotografia v r. 2014 a za Originálne podujatie v r. 2015. a Originálny poster v r. 2016.

 

Program podujatí počas Európskeho týždňa mobility:

 


 

Druhé kolo losovania

 

Výhra: Kredit na dopravnú kartu vo výške 50 eur  

 

Víťazi:

 

Ján Pršanec

Zuzana Radošová

Zlatica Kubincová

Jana Štulrajterová

Jarmila Žigová

Zuzana Necpálová

 

Prvé kolo losovania

 

Výhra: Kredit na dopravnú kartu vo výške 50 eur  

 

Víťazi:

 

Oliver Šaling

Martin Kutik

Peter Zadjora

Zuzana Dobrotová

Eva Hudecová

Jana Felnerová

 

 

Víťazom blahoželáme! Výhru si môžu uplatniť počas prevádzkových hodín v Dopravnej kancelárii, ktorá sídli na ul. 29. augusta č. 24 v Banskej Bystrici.

 

 

Európsky týždeň mobility 2016

 

Slovenská agentúra životného prostredia (SAŽP), rezortná inštitúcia Ministerstva životného prostredia Slovenskej republiky, na Slovensku koordinuje program kampane Európsky týždeň mobility 2016 na národnej úrovni.

Európsky týždeň mobility (ETM) sa koná každý rok od 16. do 22. septembra s cieľom povzbudiť samosprávy, aby zaviedli a podporovali opatrenia udržateľnej mestskej mobility, aby vyzvali svojich obyvateľov využívať pre prepravu multimodálnu dopravu (peši, bicyklom či hromadnou dopravou) - alternatívy osobných motorových vozidiel. Tento rok sa bude kampaň zameriavať na propagáciu ekonomických prínosov inteligentnej a udržateľnej mobility pre jednotlivcov, organizácie a spoločnosť.

 

Motto kampane 2016 je:

Inteligentná a udržateľná mobilita - investícia do Európy


 

 

Európsky týždeň mobility 2015

v znamení motta „Vyber. Zmeň. Kombinuj.“

Viac informácií nájdete na www.eurotm.sk


 

Európskemu týždňu mobility (ETM) patrí na celom svete termín od 16. do 22. septembra.

Každoročne sa tak deje z iniciatívy Európskej komisie (EK). Samosprávy majú príležitosť zapojiť sa spolu s participujúcimi organizáciami a inštitúciami pôsobiacimi na území miest do najväčšej a najrozšírenejšej kampane na svete na podporu trvalo udržateľnej mobility v mestách. Na Slovensku koordinuje aj v tomto roku program na národnej úrovni rezortná inštitúcia Ministerstva životného prostredia SR - Slovenská agentúra životného prostredia (SAŽP). Cieľom kampane je povzbudiť samosprávy, aby zaviedli a podporovali opatrenia udržateľnej mestskej mobility, aby vyzvali svojich obyvateľov využívať pre prepravu multimodálnu dopravu (peši, bicyklom či hromadnou dopravou) ako alternatívu osobnej motorovej dopravy. Motto aktuálnej kampane 2015 je „Choose. Change. Combine“ / „Vyber. Zmeň. Kombinuj".


 

Vybrali ste si správny druh dopravy?V závere Európskeho týždňa mobility, na svetový deň bez áut, sa pred banskobystrickým barbakanom konalo netradičné fotenie. Jeho cieľom bolo vytvorenie série obrázkov, ktoré by dokumentovali, aký rozsiahly priestor dokážu v mestských uliciach zabrať tri druhy dopravy.

Princíp akcie bol jednoduchý: 40 áut, 40 cyklistov a 40 cestujúcich v mestskej hromadnej doprave bolo odfotených na rovnakom mieste a z totožného uhla, čím vzniklo porovnanie ich celkovej plochy, ktorú zaberajú vo verejnom priestore. Fotenia sa zúčastnilo takmer 100 dobrovoľníkov, ktorí prispeli svojimi autami či bicyklami. „Takáto fotka nevzniká každý deň a som preto rada, že som sa na nej mohla aj so svojim štvorkolesovým miláčikom objaviť,“ hovorí Banskobystričanka Martina, ktorá prišla s autom zo Sásovej a pokračuje: „Akurát ma trochu prekvapilo, že autá naozaj zabrali kopec miesta. A to ich je tu iba 40. Keď sa ich na cesty vyroja tisíce, tak sa už vôbec nečudujem, že bývajú zápchy.“ Práve poukázanie na správny výber dopravy a odľahčenie banskobystrických ciest od hustej premávky bolo hlavným cieľom organizátorov z Občianskej cykloiniciatívy (OCI BB). Banská Bystrica totiž patrí medzi mestá s najhoršou kvalitou ovzdušia na Slovensku, trpí množstvom dopravných zápch a veľkým problémom je aj parkovanie. Fotka by preto mala ľuďom ukázať, že využitím alternatívnych druhov dopravy sa môže veľa problémov, s ktorými mesto denne zápasí, zmierniť alebo dokonca vyriešiť.

„Realizácia tejto ojedinelej fotografie zabrala mnoho dní príprav, ktoré z veľkej časti pozostávali najmä z vybavovania potrebných povolení, keďže bolo potrebné na niekoľko hodín zastaviť premávku na námestí Štefana Moysesa,“ vysvetľuje Andrea Štulajterová z OCI BB. Uvedené miesto si občianske združenie nevybralo náhodou. Zámerom totiž bolo, aby sa na fotke objavili dominanty mesta, podľa ktorých bude pôvod obrázkov ľahko identifikovateľný. Na uzavretom námestí sa nakoniec objavil aj autobus MHD a vysokozdvižné vozidlo, z ktorého plošiny vytvorili fotografi desiatky záberov. „Hovorí sa, že je lepšie raz vidieť, ako stokrát počuť. O tom, že autá na našich cestách zaberajú priveľa priestoru, sa hovorí už veľmi dlho. Chceli sme preto ľuďom názorne ukázať, ako to vyzerá v praxi. Veríme, že fotografia inšpiruje ľudí, aby sa zamysleli a snažili sa druhy dopravy striedať, čím pomôžu pri riešení dopravnej situácie v meste, tiež sme chceli jedinečnou fotografiou spropagovať naše pekné mesto“ uzatvára Štulajterová.

Špeciálne poďakovanie patrí všetkým, viac ako 100 dobrovoľníkom, ktorí trpezlivo pózovali fotografom.

Občianska cykloiniciatíva Banská Bystrica
V Banskej Bystrici, 27.9.2013

 

Vybrali ste si správny druh dopravy

 


 

 

Zhodnotenie Európskeho týždňa mobility v Banskej Bystrici


16. - 22. september 2013

 

Mesto Banská Bystrica v spolupráci so Slovenskou agentúrou životného prostredia (SAŽP) a Občianskou cykloiniciatívou Banská Bystrica (OCIBB) zorganizovali v rámci Európskeho týždňa mobility (ETM) množstvo podujatí na podporu plánov udržateľnej mestskej mobility. Tento ročník bol obohatený o spoluprácu s centrom dobrovoľníctva, čo nepochybne prispelo k atraktivite aj kvalite organizovaných podujatí. Zaujímavé aktivity počas celého týždňa vznikli aj vďaka ďalším partnerom, ktorí nemalou mierou prispeli k pozitívnej atmosfére sprevádzajúcej celú sériu podujatí.
Medzinárodná iniciatíva, do ktorej sa v tomto roku zapojilo aj jedenásť slovenských miest, sa teší veľkej obľube najmä v zahraničí. Už dvanásť rokov sa európske samosprávy aktivizujú v mobilite, čoho dôkazom je aktuálne až 1880 zapojených miest a obcí v rámci Európy.
Európsky týždeň mobility a týždeň dobrovoľníctva v Banskej Bystrici slávnostne odštartoval primátor mesta Banská Bystrica Peter Gogola spolu so zástupkyňou Centra dobrovoľníctva Alžbetou Brozmanovou Gregorovou a zástupkyňou Občianskej cykloiniciatívy Banská Bystrica Andreou Štulajterovou. Slávnostné otvorenie sa konalo na Námestí SNP, počas ktorého si účastníci mohli vyskúšať rôzne alternatívne dopravné prostriedky ako elektrobicykle, triximobil, segway, namiešať koktail bicyklovým mixérom alebo pretekať v šprinte na bicykli. Riaditeľ SSE, a.s. slávnostne odovzdal primátorovi mesta kľúče od elektromobilu, ktorý budú využívať príslušníci Mestskej polície Banská Bystrica. Odovzdanie elektromobilu je súčasťou projektu E-jazda v meste, ktorý je realizovaný spoločnosťou SSE, a. s. v spolupráci s mestami, združením Ad Vocem a spoločnosťou EEI. Podujatie obohatil aj veľtrh neziskových organizácií pôsobiacich na území mesta a kultúrny program.
Snahu podporiť využívanie prostriedkov MHD posilnili aj vyhlásené kampane: Jazdi MHD - vyhraj bicykel pre žiakov základných škôl a anketa o kvalite poskytovaných služieb MHD v Banskej Bystrici, kde sú hlavnou cenou bicykle a kredit na čipovú kartu od spoločnosti SAD ZV, a. s. Vyhlásené kampane budú prebiehať do konca mesiaca.
Detské dopravné ihrisko v meste, osvetové podujatie v spolupráci s Krajským riaditeľstvom Policajného zboru a Mestskou políciou v Banskej Bystrici, ktoré bolo naplánované na utorok 17. septembra 2013, bolo v dôsledku nepriaznivého počasia presunuté ma iný termín.

V stredu, 18. septembra sa konalo podujatie pod názvom Cyklobusom na Španiu dolinu. Zúčastnili sa ho žiaci ocenenej základnej školy, ktorá sa najaktívnejšie zapája do environmentálnych aktivít organizovaných či už SAŽP, alebo Mestom Banská Bystrica a počas šiestich ročníkov vypĺňala program na podujatí Cyklofest. Cyklobus poskytli bezplatne prepravcovia DPM BB a SAD ZV, profesionálneho sprievodcu a občerstvenie zabezpečila Oblastná organizácia cestovného ruchu Stredné Slovensko a pohybovo-osvetové aktivity pripravili pracovníci SAŽP.
V dôsledku nepriaznivého počasia bolo preložené aj premietanie filmu AutoMat v Záhrade - centre nezávislej kultúry, ktoré sa malo konať vo štvrtok 19. septembra. Film sa napokon premietal 21. septembra v Jelšovom háji v Sásovej, kde prebiehalo podujatie Leto v Háji.

V sobotu 21. septembra si na tradičnom podujatí Cyklofest prišli na svoje fanúšikovia bicyklovania. Na Námestí SNP sa na štart postavilo do dvoch cyklopelotónov 252 zaregistrovaných účastníkov. Po dojazde cyklopelotónov do Fort Geronimo vo Vlkanovej bol pre všetkých pripravený zaujímavý program. Účastníci si mohli vyskúšať jazdu na elektrobicykli spoločnosti RIDE, s.r.o. či vyskúšať si zaujímavú hru Disc Golf. Vďaka podpore partnerov (pivovar Urpiner, spoločnosť Alfabio, Fort Geronimo a Európska komisia) bolo pre všetkých účastníkov zabezpečené občerstvenie a bohatá tombola.

Aktivity Európskeho týždňa mobility zavŕšil Medzinárodný deň bez áut. V nedeľu 22. septembra sa na Námestí Štefana Moysesa vznikla fotografia s názvom „Zvoľte si správny spôsob dopravy!“. Viac ako sto dobrovoľníkov pomáhalo vytvoriť fotografiu, ktorá, ako veríme, obletí svet.


Sumár vypracovala: Andrea Štulajterová, manažérka pre rozvoj nemotorovej dopravy a koordinátorka ETM 2013 v Banskej Bystrici.
 

 

 

Európsky týždeň mobility

 

Zapojte sa do prieskumu.

 

Vyplňte dotazníkový prieskum zameraný na zistenie vašich názorov o miestnej hromadnej doprave v Banskej Bystrici a jej využívaní a vyhrajte bicykel KTM Ultra Fun 2013 alebo kredit na čipovú kartu.
 

Dotazník: TU

 

Kto vyzbiera najviac cestovných lístkov MHD?
 

Cestujte mestskou hromadnou dopravou spoločnosti SAD Zvolen a. s., zbierajte cestovné lístky a vyhrajte!Bicykel

V hre je bicykel pre najúspešnejšieho jednotlivca – žiaka základnej školy v Banskej Bystrici; Atlas krajiny Slovenskej republiky a metodické materiály pre najúspešnejšiu školu z Banskej Bystrice.

Súťaž trvá od 16. – 30. 9. 2013, vyhlasuje ju Slovenská agentúra životného prostredia a je súčasťou kampane Európskeho týždňa mobility na podporu využívania MHD a elimináciu osobnej dopravy v našom meste.

Viac informácií: TU

 

 

Európsky týždeň mobility

od 16. do 22. septembra 2013

 

Európsky týždeň mobility je každoročná kampaň udržateľnej mestskej mobility, organizovaná politickou a finančnou podporou Direktorátov pre životné prostredie a dopravu Európskej komisie. Cieľom kampane, ktorá prebieha každoročne 16.- 22. septembra je povzbudiť samosprávy EÚ, aby zaviedli a podporovali opatrenia udržateľnej mestskej mobility a pozvali svojich občanov vyskúšať alternatívy k užívaniu auta.

Týždeň podujatí vrcholí podujatím V meste bez môjho auta!, ktoré prebieha už od roku 2000 a vyžaduje od účastníckych samospráv vyčlenenie jednej či viacerých zón výhradne pre peších, cyklistov a verejnú dopravu, a to počas celého dňa.

Od svojho uvedenia v roku 2002, dopad kampane Európskeho týždňa mobility trvalo rastie po celom svete. V roku 2012 sa v kampani oficiálne registrovalo 2 158 samospráv v 39 krajinách. Kampaň pre zúčastnené mestá poskytuje príležitosť preukázať dôležitosť udržateľnej mestskej mobility a je unikátnou šancou pre miestne úrady testovať svoje dopravné politiky a prezentovať ich verejnosti.

Organizácia kampane Európskeho týždňa mobility je založená na partnerstve medzi Európskou koordináciou, ktorá zastupuje 3 siete miestnych samospráv, národnými koordinátormi (zástupcami ministerstiev a agentúr) a asociovanými partnermi (európske a medzinárodné združenia a organizácie) a Európskou komisiou.

Zmenou našich dopravných návykov môžeme vykročiť na dlhú cestu znižovania znečisťovania mestského ovzdušia. Slogan tohtoročnej kampane Európskeho týždňa mobility Čisté ovzdušie – vaša voľba!, odráža moc, ktorou disponujú občania pre vyčistenie ovzdušia prostredníctvom svojej voľby dopravy. Je to pripomienka toho, že my všetci máme svoju dôležitú úlohu a tiež, že aj malé zmeny, akými je rozhodnutie chodiť do práce radšej peši či na bicykli, než autom, alebo využívanie mestskej dopravy, môže zvýšiť kvalitu nášho života.

Viac informácií o týždni mobility nájdete na stránke: www.tyzdenmobility.sk

Informácie o svetovom týždni mobility nájdete na stránke: www.mobilityweek.eu/cities/?year=2013&country=SK

Európsky týždeň mobility 2013


 

Program Európskeho týždňa mobility v Banskej Bystrici 2012

 

Program Európskeho týždňa mobility v Banskej Bystrici (16.-22.9.2012)

 

Zhodnotenie Európskeho týždňa mobility v Banskej Bystrici


16. - 22. september 2012

 

Mesto Banská Bystrica v spolupráci so Slovenskou agentúrou životného prostredia (SAŽP) a Občianskou cykloiniciatívou Banská Bystrica (OCIBB) zorganizovali v rámci Európskeho týždňa mobility (ETM) množstvo podujatí na podporu plánov udržateľnej mestskej mobility. Zaujímavé aktivity počas celého týždňa vznikli aj vďaka ďalším partnerom, ktorí nemalou mierou prispeli k pozitívnej atmosfére sprevádzajúcej celú sériu podujatí. Medzinárodná iniciatíva, do ktorej sa v tomto roku zapojilo aj trinásť slovenských miest, sa teší veľkej obľube najmä v zahraničí. Už jedenásť rokov sa európske samosprávy aktivizujú v mobilite, čoho dôkazom je aktuálne až 2013 zapojených miest a obcí v rámci Európy.
 

Európsky týždeň mobility v Banskej Bystrici slávnostne odštartoval primátor Peter Gogola spolu s Generálnou riaditeľkou SAŽP Dagmar Rajčanovou. Otváracím podujatím bol 16. septembra 2012 Cyklofest, počas ktorého si hromadnú jazdu v mnohopočetnom pelotóne vyskúšalo viac ako stopäťdesiat Banskobystričanov. Občerstvenie od partnerov (pivobvar Urpiner a spoločnosť Alfabio) a bohatá tombola boli pre účastníkov príjemným bonusom, ktorý prispel k atraktivite šiesteho ročníka banskobystrického Cyklofestu.
 

Snahu podporiť využívanie prostriedkov MHD posilnili aj vyhlásené kampane: Jazdi MHD - kúp si lístok cez SMS a vyhraj bicykel i súťaž o najzaujímavejší poster z prostredia MHD. Lákavé boli aj tri ceny v tombole, konkrétne kredity na čipovú kartu od dopravcov DPMBB a SAD ZV, pričom vyhlásené kampane budú trvať až do 28. februára budúceho roka.
 

V pondelok a v utorok, 17. a 18. septembra 2012 pokračoval ETM v Banskej Bystrici osvetovými aktivitami priamo v priestoroch SAŽP v Banskej Bystrici. Pracovníci Odboru environmentálnej výchovy a vzdelávania pripravili pre žiakov základných škôl premietanie filmu z archívu Medzinárodného festivalu Envirofilm, ktorého organizátorom je každoročne SAŽP. Žiakov a vyučujúcich privítala na pôde agentúry generálna riaditeľka Dagmar Rajčanová a vysvetlila im zmysel ETM. Po skončení premietania nasledovala diskusia a vedomostný kvíz. Každý žiak si z podujatia odniesol multimediálne DVD Detektív v prírode a pedagógom venovali organizátori edukačné pomôcky, využiteľné v procese environmentálnej výchovy.
 

Námestie SNP v Banskej Bystrici sa v stredu, 19. septembra 2012, premenilo na detské mobilné dopravné ihrisko. Konalo sa tam osvetové podujatie Polícia deťom, ktoré sa stretlo s veľkým záujmom detí a žiakov materských i základných škôl. K zdarnému priebehu aktivít prispeli príslušníci Krajského riaditeľstva Policajného zboru a Mestskej polície v Banskej Bystrici. Viac než dve stovky žiakov zo štyroch základných a jednej materskej školy absolvovali praktickú aj teoretickú výučbu pod odborným dohľadom príslušníkov polície a záchranárov z Červeného kríža. Každý z účastníkov získal Preukaz zodpovedného cyklistu, rôzne reflexné prvky a vestičky, farbičky, silikónové náramky, ako aj ďalšie darčeky od SAŽP a Nadácie SPP. O podujatie prejavili záujem a spontánne sa zapojili aj okoloidúci rodičia a starí rodičia so svojimi deťmi.
 

Podujatie pod názvom Na bicykli po Bystrici bolo v rámci ETM na programe vo štvrtok, 20. septembra 2012. Informačné centrum mesta Banská Bystrica zabezpečilo profesionálneho sprievodcu, ktorý účastníkom sprostredkoval históriu Banskej Bystrice zo sedadla bicykla. Poznávací okruh viedol najmä centrom mesta a cykloturisti boli v závere jazdy pozvaní na ďalšie podujatie organizované v rámci Svetového dňa cestovného ruchu. Pripomeňme, že v súčasnosti nie je oficiálne povolený vstup cyklistov do pešej zóny. Z uvedeného dôvodu je možné cyklotúru Na bicykli po Bystrici vnímať ako prípravu na avizovanú zmenu pravidiel, ktoré v blízkej budúcnosti umožnia cyklistom aj oficiálne, bez zvláštnych povolení, prejazd cez námestie.
 

Cyklobus, ktorý pre ETM poskytli bezplatne prepravcovia DPM BB a SAD ZV, bol v piatok, 21. septembra 2012 k dispozícii deťom z detských domovov v Banskej Bystrici a vo Valaskej. Spolu s ich vychovávateľkami, pracovníkmi SAŽP a mestského úradu, zástupkyňou OZ Dlane ich odviezol na Panskú kolibu, odkiaľ prešli päťkilometrovú trasu až k horskému hotelu Kráľova studňa. Súčasťou výletu bolo poznávanie stromov a rastlín nachádzajúcich sa v blízkosti turistického chodníka a pohybovo-osvetové aktivity, ktoré pripravili pracovníci SAŽP. Deti si z výletu odniesli aj suvenír v podobe trička s emblémom ETM. Ďalšie darčeky venovala SAŽP, o občerstvenie pre všetkých sa postarala spoločnosť Alfabio a nechýbala ani podpora zo strany Nadácie SPP a majiteľa hotela Kráľova studňa.
 

Dôstojnou a reprezentatívnou bodkou za Európskym týždňom mobility v Meste pod Urpínom bolo medzinárodné podujatie Marathon BB, ktorého prvý ročník sa konal práve v dňoch 21.-23. september 2012 v Banskej Bystrici.
 

Trvalejšie a trvalé opatrenia:


Vypracovaný Územný generel nemotorovej dopravy bol v marci 2012 odovzdaný primátorovi mesta, vrátane navrhnutej etapizácie a priebežne sa implementuje (v dokumente je spolu navrhnutých viac ako 46km cyklotrás na území celého mesta v náväznosti na jeho okolie)

  • Príprava podkladov na prejazd cyklistov cez pešiu zónu v historickom centre mesta v súlade s Územným generelom nemotorovej dopravy (ÚGND)
  • Úprava dopravného značenia na šiestich miestach na území mesta, ktoré upravuje dopravné značenie zo zákazu vjazdu vozidiel na zákaz vjazdu motorových vozidiel, čo v značnej miere napomôže prejazdu po meste cyklistom
  • Príprava podkladov pre tvorbu projektovej dokumentácie na cyklotrasu z centra mesta do okrajovej časti v dĺžke 4km (získavanie stanovísk od vlastníkov pozemkov pod plánovanou cyklotrasou)
  • Sprístupnenie novej verejnej komunikácie možnej využívať hlavne pre in lainistov v dĺžke 1,5 km a šírke 5m (komunikácia bola vybudovaná, ako obslužná, pre údržbu novovybudovanej rýchlostnej cesty R1– Severný obchvat)
  • Kampane na podporu využívania MHD s názvom „Jazdi MHD-kúp si lístok cez SMS a vyhraj bicykel“ v termíne od 1.10.2012-28.2.2013, tiež kampaň s názvom „Navrhni najzaujímavejší poster na podporu MHD“ termín trvania od 1.10.2012 – 28.2.2012. obidve kampane boli vyhlásené spolu s Európskym týždňom mobility 16.9.2012 na podujatí Cyklofest a vyhodnotenie je naplánované na jar 2013 na medzinárodnom podujatí Envirofilm.


Sumár vypracovala: Andrea Štulajterová, manažérka pre rozvoj nemotorovej dopravy a koordinátorka ETM 2012 v Banskej Bystrici.
 


 

Európsky týždeň mobility - Cyklobus v Banskej Bystrici - 21.9.2012

Cyklobus v Banskej Bystrici - 21.9.2012
Cyklobus v Banskej Bystrici - 21.9.2012
Cyklobus v Banskej Bystrici - 21.9.2012

 
 
Cyklobus v Banskej Bystrici - 21.9.2012
Cyklobus v Banskej Bystrici - 21.9.2012
Cyklobus v Banskej Bystrici - 21.9.2012

 
 

 

Európsky týždeň mobility - Na bicykli po Bystrici - 20.9.2012

Na bicykli po Bystrici 2012
Na bicykli po Bystrici 2012
Na bicykli po Bystrici 2012

 
 
Na bicykli po Bystrici 2012
Na bicykli po Bystrici 2012
Na bicykli po Bystrici 2012

 
 

 

Európsky týždeň mobility - Polícia deťom v Banskej Bystrici - 19.9.2012

Polícia deťom v Banskej Bystrici 2012
Polícia deťom v Banskej Bystrici 2012
Polícia deťom v Banskej Bystrici 2012

 
 
Polícia deťom v Banskej Bystrici 2012
Polícia deťom v Banskej Bystrici 2012
Polícia deťom v Banskej Bystrici 2012

 
 

 

Európsky týždeň mobility - Cyklofest v Banskej Bystrici - 16.9.2012

Cyklofest v Banskej Bystrici 2012
Cyklofest v Banskej Bystrici 2012
Cyklofest v Banskej Bystrici 2012

 
 
Cyklofest v Banskej Bystrici 2012
Cyklofest v Banskej Bystrici 2012
Cyklofest v Banskej Bystrici 2012

 
 

 


139757118

TitulkaMesto
Úvodná stránka